Aktualności

R3: Żywa i Czysta – Odra. Akcja sprzątania rzeki

23 marca 2024 odbyła się akcja sprzątania rzeki poprzez spływ kajakami. Trasa obejmowała miejski odcinek rzeki Odry – począwszy od przystani kajakarskiej w Parku Zamkowym, kończyła kilkaset metrów od miejsca, gdzie do Odry ponownie wpływa Kanał Ulga. Tak zwany punkt pomiarowy wysokości rzeki na raciborskiej Miedonii wyznacza miejsce rozładunkowe, a zarazem definiuje koniec spływu.

Celem przedsięwzięcia było uprzątnięcie możliwie jak największej ilości odpadów pochodzenia nienaturalnego. Zanieczyszczenia wyciągano bezpośrednio z wody oraz wzdłuż linii brzegowej rzeki Odry na wyznaczonym odcinku.

IDEA:
Motywacją do przeprowadzenia akcji jest zauważenie problematyki związanej z działalnością ludzką o charakterze zanieczyszczeń trafiających do środowiska. Nasza akcja zwraca uwagę na potrzebę zaopiekowania się rzeką Odrą, a także Naturą samą w sobie.

Jesteśmy świadectwem, że poprzez proste działanie mamy namacalny, pozytywny wpływ na środowisko. To wielki zaszczyt, że możemy pokłonić się rzece, która jest domem dla bogatej ilości gatunków zwierząt i roślin. Ponadto rzeka Odra odgrywa bardzo istotną rolę w życiu lokalnego ekosystemu, a także lokalnej ludności. Dbamy o Nasz skarb.

Osoby zaangażowane w sprzątanie rzeki działały w zespołach dwuosobowych pod okiem osoby prowadzącej i koordynującej akcję.
Wszyscy uczestnicy zostali wyposażeni w niezbędny do przeprowadzenia akcji sprzęt w postaci kapoków, wioseł, worków na odpady, rękawic ochronnych itp.

Akcja odbyła się przy wsparciu Urzędu Miasta, OSiR Racibórz, Fundacji Sanktuarium Natury i Szymonowi Trojanowskiemu oraz R3 oczywiście