Aktualności

Owieczki – Ekologiczne strzyżenie trawników

Ekologiczne strzyżenie trawników to pomysł nie nowy, kiedyś w pałacach owieczki pracowały jako ogrodnicy przy wycinaniu trawników, a w niedalekiej przyszłości można było dostrzec te zwierzątka podczas pracy w pasie przy drogowym, skarpach ponieważ sprawdzają się najlepiej tam gdzie teren jest trudny lub trudnodostępny dla człowieka. Świat się „porządkuje” i prawdopodobnie dzisiaj takie widoki są rzadkie i tylko w górach, to niemożliwe również ze względu na przepisy i prędkości samochodów na drogach szybkiego ruchu. Do nas trafiły przez przypadek, w efekcie chwilowej inspiracji; pracownik na co dzień zajmujący się w Spółce utrzymaniem zieleni skarżył się na dolegliwości bólowe stawów i ogrom pracy na blisko 10 ha łąk okalających Składowiska i resztę zieleńców wokół Raciborskiego Centrum Recyklingu R3. Od siódmej rano do popołudnia z ciężkim sprzętem do strzyżenia trawy na plecach Pan Bolek hałasuje i emituje cieplarniane gazy z kosiarki i innych sprzętów ogrodniczych. Owieczki nie tylko rozwiązują uciążliwości o których mowa ale są naprawdę eko (!!!) i całkiem poważnie, ekologiczne strzyżenie trawy za pomocą owieczek i baranów ma wiele korzyści, zarówno dla środowiska, jak i dla właścicieli terenów, którzy korzystają z tej metody. Oto kilka powodów, dlaczego ekologiczne strzyżenie trawy przy użyciu owiec i baranów jest korzystne:

  • Brak emisji spalin: Tradycyjne kosiarki spalinowe generują duże ilości szkodliwych emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń powietrza. Wykorzystanie owiec i baranów jako naturalnych kosiarek eliminuje całkowicie te emisje, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza.
  • Brak hałasu: Klasyczne kosiarki spalinowe są głośne i powodują hałas, który może być uciążliwy dla otoczenia. Owce i barany są znacznie cichsze i nie generują takiego poziomu hałasu, co przyczynia się do większej harmonii i spokoju na terenie.
  • Bez użycia chemikaliów: Często tradycyjne metody pielęgnacji trawników wymagają stosowania chemikaliów, takich jak nawozy i pestycydy, które mogą być szkodliwe zarówno dla środowiska, jak i dla zdrowia ludzi. Owce i barany naturalnie nawożą trawę poprzez odchody, dostarczając organicznych składników odżywczych.
  • Korzyści dla bioróżnorodności: Owce i barany często preferują zjadać chwasty i inny rodzaj roślinności niż tradycyjne kosiarki, które tnie wszystko na jednolitą wysokość. To sprzyja zwiększeniu różnorodności roślinnej, co wpływa na korzystne siedliska dla owadów, ptaków i innych zwierząt.
  • Zrównoważone wykorzystanie ziemi: Wykorzystanie owiec i baranów do strzyżenia trawy jest efektywnym sposobem na zrównoważone wykorzystanie terenów. Zamiast tracić zasoby na produkcję, zakup i konserwację maszyn, można wykorzystać naturalne procesy żywieniowe owiec i baranów do utrzymania trawnika w dobrej kondycji.
  • Edukacja i atrakcja turystyczna: Owce i barany w roli kosiarek stanowią atrakcyjną i nietypową atrakcję dla odwiedzających. To może stanowić okazję do edukacji na temat rolnictwa ekologicznego, produkcji nawozów naturalnych jak kompost,  zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Są piękne i słodkie – jak mówią o małych owieczkach wizytujący nasze Centrum dzieci z Raciborskich szkół. Wymiar kosztowy przedsięwzięcia jest w strukturze kosztów Spółki marginalny, można śmiało powiedzieć opłacalny. Pana Bolka nie pozbawiamy pracy pomimo, że owieczki są dużo tańsze. Zatrudniliśmy go korzystając z jego ogromnej wiedzy ogrodniczej i doświadczenia w innych obszarach rozwijającej się Spółki, choćby przy oferowanych  usługach  świadczonych dla mieszkańców Raciborza przy pielęgnacji i utrzymaniu ogrodów. Owieczki i barany pozostaną z nami do jesieni potem pojadą w góry i wrócą wiosną kiedy znów pojawi się bujna trawa.

Galeria zdjęć